2008-07-09

"Tysiąc wspaniałych słońc" - "Tusen strålande solar"Khaled Hosseini
A Thousand Splendid Suns - Tusen strålande solar - Tysiąc wspaniałych słońc
Od razu uprzedzam - książka nie jest jeszcze wydana w Polsce. Ale będzie - według internetu trzeci kwartał 2008 :-). W Polsce póki co można przeczytać inną książkę tego autora, "Chłopiec z latawcem", i jeżeli jest ona chociaż w połowie równie dobra, jak "Tysiąc wspaniałych słońc" (nie czytałam - jeszcze, więc nie wiem :-), to natychmiast biegnijcie, pożyczajcie/kupujcie i czytajcie.
"Tysiąc wspaniałych słońc" to jest jedna z tych książek, przez które się przejeżdza przystanek, przypala obiad, przegapia swój bagaż na taśmie na lotnisku i zasypia o trzeciej w nocy. W sumie co przeciętny człowiek, taki jak ja, wie o Afganistanie. Ta powieść natomiast w bardzo sugestywny sposób przedstawia historię tego kraju w ciagu ostatnich lat. Burzliwe przemiany są bardzo wiarygodnym tłem dla opowieści o losach dwóch kobiet. Mariam i Laila teoretycznie nigdy nie powinny były się spotkać - rożnią się dosłownie wszystkim. Ale życie się nimi bawi - ich scieżki się splatają w koszmarnych okolicznościach i kobiety, po okresie wrogości i niechęci, odkrywają, że mają wspólny cel - życie jako wolne i niezależne. A w osiągnięciu tego celu może im pomóc tylko przyjaźń.
Nu har jag läst klart "Tusen strålande solar". Det är en av de böcker som orsakar att man missar sin busshållplats, bränner fast middagen, och somnar 3 på morgonen. Vad vet en genomsnittig människa egentligen om Afganistan? Boken är därför oerhört spännande - med krig, förändringar, etniska strider i bakgrunden vävs samman två kvinnors öden. Dessa kvinnor borde aldrig ha träffats, men livet leker: de blir bortgifta med en och samma man. Detta orsakar att först är de rent fientliga mot varandra. När de dock upptäcker att de har ett gemensamt mål - att leva som självständiga och fria - uppstår en stark och villkorlös vänskap emellan dem. En otroligt gripande och stark berättelse... Med andra ord: rekommenderas HETT - spring, köp och läs! :-)

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar